Our Groups

 

1st Bethersden

1st Bethersden Group Colours: Emerald and Scarlet Halves

Group HQ: The Scout Hut, Norton Road, Bethersden TN26 3AL

Beavers: Tuesday 18:00 to 19:30 (Winter)  16:40 – 17:50 (Summer)

Cub Scouts: Tuesday 18:00 to 20:00

Scouts:

 

1st Brabourne & Smeeth

1st Brabourne & Smeeth Group Colours: Dark Red

Group HQ: The Scout & Guide Hut, Church Road, Smeeth TN25 6SA

Beavers: Thursday 17:30 to 18:30

Cub Scouts: Friday 17:45 to 19:00

Scouts: Friday 19:30 to 21:30

 

1st Charing

1st Charing Group Colours: Maroon & Gold Halves

Group HQ: The Scout Hut, Arthur Baker Playing Fields, Charing

Beavers:

Cub Scouts: Thursday 19:00 – 20:30

Scouts: Wednesday 18:30 – 20:30

 

1st Great Chart

1st Great Chart Group Colours: Dark Green with White Border

Group HQ: Great Chart Village Hall, The Street, Great Chart, Ashford TN23 3AX

Beavers: Thursday 17:30 to 19:00

Cub Scouts: Friday 18:30 to 20:00

Scouts: Friday 20:00 to 22:00

 

1st Kennington

1st Kennington Group Colours: Scarlet with Black Border

Group HQ: Lower Vicarage Road, Kennington TN24 9AS

Beavers: Friday 18:15 to 19:30

Cub Scouts: Tuesday 19:00 to 20:30

Scouts: Monday 19:15 to 21:15

 

1st Park Farm

1st Park Farm Group Colours: Brown with Orange Border

Group HQ: Furley Park School, Reed Crescent, Park Farm, Ashford, TN23 3PA

Beavers: Thursday 18:00 to 19:15

Cub Scouts: Wednesday 18:00 to 19:30

Scouts: Wednesday 19:30 to 21:00

 

1st Repton

1st Repton Group Colours: Emerald and Royal Blue Halves

Group HQ: Repton Park Primary School.

Beavers: Friday: 18:15 – 19:30

Cub Scouts: Thursday 18:30 – 20:00

Scouts:

 

1st Ruckinge & Hamstreet

1st Ruckinge & Hamstreet Group Colours: Lemon & Royal Blue Halves

Group HQ: Scout Hut up the lane from B2067 (Opposite the Blue Anchor, Ruckinge TN26 2NY)

Beavers: Monday 17:30 to 18:30

Cub Scouts: Tuesday 18:30 to 20:00

Scouts: Friday 19:00 to 21:00

 

1st Shadoxhurst

1st Shadoxhurst Group Colours: Maroon with Grey Border

Group HQ: Scout Hut, Playing Field, Hornash Lane, Shadoxhurst

Beavers: Tuesday 18:00 to 20:00

Cub Scouts: Monday 17:30 – 18:45

Scouts: Saturday 09:00 – 12:00

 

1st Willesborough

1st Willesborough Group Colours: Emerald Green

Group HQ: The Scout Hut, Breadlands Road, Willesborough TN24 0ER

Beavers: (Heffalumps) Tuesday 17:30 to 18:45, (Woozles) Friday 17:30 to 18:45

Cubs Scouts: (Remus) Monday 18:30 to 20:00, (Romulus) Wednesday 18:30 to 20:00, (Tiber) Thursday 18:30 to 20:00

Scouts: Friday 19:00 to 21:00

 

1st Woodchruch

1st Woodchurch Group Colours: Orange with Brown Border

Group HQ: Scout & Guide HQ, Woodchurch Community Centre, Lower Road, Woodchurch TN26 3SQ

Beavers: Monday 18:00 to 19:00

Cub Scouts: Tuesday 18:00 to 19:30

Scouts: Monday 19:30 to 21:00, Tuesday 19:30 to 21:00, Thursday 18:00 to 19:15

 

2nd Tenterden

2nd Tenterden Group Colours: Red and White Halves

Group HQ: Scout Hut, Bells Lane, Six Fields Path, Tenterden TN30 6EX

Beavers: Thursday 17:30 to 19:00

Cub Scouts: Monday 18:30 to 20:00

Scouts: Wednesday 19:00 to 21:00

 

2nd Wye

2nd Wye Group Colours: – Scarlet

Group HQ: – Small Village Hall, Bridge Street, Wye

Beavers: – 18:00 – 19:00

 

6th Ashford

6th Ashford Group Colours: Lemon with Royal Blue Border

Group HQ: Barn Platt, Ashford, TN23 7UQ

Beavers: Wednesday 17:30 to 19:00

Cub Scouts: Tuesday 17:45 to 19:15

Scouts: Tuesday 19:45 to 21:30

 

7th Ashford

7th Ashford Group Colours: Maroon with Gold Border

Group HQ: Forge Lane, Ashford, TN23 1JW

Beavers: Friday 18:30 to 20:00

Cub Scouts: Tuesday 19:00 to 20:30

Scouts: Monday 19:15 to 21:15

 

8th Ashford(St Francis of Assissi)

8th Ashford Group Colours: Red and Black Halves

Group HQ: : St Stephens Walk, Ashford TN23 5BD

Beavers: Friday 17:30 to 18:45

Cub Scouts: Tuesday 19:00 to 20:30

Scouts: Monday 19:15 to 21:15